Haber

Fransa Nijer’deki Vatandaşları Tahliye Ediyor

Fransa’nın Nijer’deki vatandaşlarını taşıyan ilk tahliye uçağı Paris’e doğru yola çıktı.

Fransız basınında yer alan habere göre 262 kişiyi taşıyan Airbus A330 tipi ilk tahliye uçağı yerel saatle 20.20’de başkent Niamey’den havalandı.

Uçağın 6 saatlik yolculuğun ardından Paris Charles-de-Gaulle Havalimanı’na inmesi bekleniyor.

Yaklaşık 600 Fransız vatandaşının tahliye için başvurduğu ve tahliyelerin birkaç gün içinde tamamlanacağı belirtildi.

Elysee Sarayı, 30 Temmuz’da Niamey Büyükelçiliği’ni hedef alan gösterilerle ilgili olarak ülkesinin çıkarlarına veya vatandaşlarına yönelik herhangi bir saldırıya derhal ve sert bir şekilde yanıt vereceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da katıldığı bir televizyon programında, “Birinci önceliğimiz burada vatandaşlarımızın can güvenliğidir” yanıtını verdi.

Darbeciler Fransa Büyükelçiliği’ni hedef aldı

30 Temmuz’da Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan binlerce gösterici, hedef belirledikleri büyükelçilik binasına zarar verdi.

Paris yönetimi, 26 Temmuz’da ülkede yaşanan askeri darbenin ardından bu ülkeye yönelik tüm mali yardımları ve bütçe desteğini askıya aldığını duyurdu.

Nijer’deki darbe ???????

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu