Yaşam

Gümüşhane’de engelli gencin yaşam mücadelesi akranlarına örnek oluyor

Tüm zorlukların üstesinden gelerek yaşam mücadelesini sürdüren 20 yaşındaki Enes Karakuş’un kararlılığı, yaşıtlarına örnek oluyor.

Trabzon’da dünyaya gelen ve yüzde 57 engelli olan Karakuş, tüm olumsuzluklara rağmen eğitimini tamamlamak için çaba harcıyor.

Gümüşhane Üniversitesi’nde öğrenci olan 20 yaşındaki Karakuş, Türk Dili veEdebiyat bölümünde okuyor.

En büyük hayalindeki ülkeyi temsil etmek

Elinde, sağ bacağında ve gözünde rahatsızlıklar bulunan azimli genç, eğitim hayatının yanı sıra spor faaliyetlerine de ayak uydurmak için her hafta yüzüyor.

Ailesinden uzakta tek başına yaşayan ve mesleğinden taviz vermeyen Karakuş’un en büyük hayali yüzmede ülkesini olimpiyatlarda temsil etmektir.

“Bu bölüme geldim ve başaracağımı düşünüyorum”

Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Karakuş, ailesinden uzakta yalnız olduğu için zorlandığını söyledi. “Hayatımda beni engelleyebilecek durumlar yaşıyorum. Üniversiteye girmiş ve birçok aktiviteye katılmış olabilirim ama üniversite hayatı benim için biraz farklıydı. Ailemden uzakta, burada yaşadığım kurallar. ailemle olduğum kadar rahat değilim ki bu beni elbette zorluyor. Küçükken göz ameliyatı oldum ve tekrar hastalanınca kayma oldu bu yüzden gözümde problem var. Edebiyatı sevmezken hocalarımın desteği ile bu kısma geldim ve başaracağımı düşünüyorum.


Engelliliğime rağmen çaba gösterdiğim için mutluyum.

Yurttan çıktığımda minibüse bindiğimde bazen kalabalık oluyor, tutunacak yer bulamıyorum, dengemi sağlamakta zorlanıyorum. Ama okumak güzel, bunları eğitim yolunun acı-tatlı tarafı olarak görüyorum. Tabii ki bir felaket yaşayacaktım ama bu işin tuzu biberiydi diyebilirim. Engelime rağmen okumaya çalışmak ve kendimi göstermeye çalışmak bile beni mutlu ediyor. Demek istediğim, başarmak ya da başarısız olmak değerli değil, denedim.”dedi.

“Başarılamayacak hiçbir şey yoktur, bunu hayatta gördüm”

Olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum. Yüzmede kendini geliştirmek istediğini belirten Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Enes Karakuş, şunları söyledi: “Eğitimsiz, ailesinden dolayı zorluk çeken insanlar var ama ailem bu konuda bana çok yardımcı oldu. Engelli vatandaşlara umudunu kaybetmeyin diyorum, yapılamayacak hiçbir şey yok, bunu gördüm. hayatta.


Olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum.

Bir hedef belirlemeleri ve bu hedefe ulaşmak için çaba göstermeleri yeterlidir. Bazen bazı insanlar benim durumumu fark etmiyor, ondan farklı davranıyorlar, ben bunu garipsemiyorum, sonuçta o da kendi durumunu bilmiyor. Bazen durumumu bilip abartanlar oluyor açıkçası rahatsız oluyorum. Hastalığım yüzüme vuruluyor gibi hissediyorum açıkçası bu beni rahatsız ediyor. Yüzme konusunda kendimi geliştirmek istiyorum, zorlanıyorum ama kendimi geliştirdiğimi ve yüzebildiğimi düşünüyorum. Kendimi daha da geliştirebilirsem ülkemi olimpiyatlarda temsil etmek isterim.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu